ASDEP NEDİR?

Aile Sosyal Destek Programı, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir Programdır.

ASDEP ile nihai olarak, yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı sosyal yardımların amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı yerinde, etkin bir şekilde denetlenebilecektir.

ASDEP Personel İstihdamı Hangi mevzuata göre yapılmaktadır?

ASDEP Görevlisi istihdamı, 21.06.2018 tarihli Resmi Gazete’de 2018/11809 sayılı “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Daire Esaslar” da yapılan değişiklik ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B statüsünde istihdam edilecektir.

ASDEP personellerinin sağlamış olduğu hizmetler ile Sosyal Hizmet Merkezlerinin sağlamış olduğu hizmetler farklı mıdır?

ASDEP personeli arz ve talep odaklı hizmet vermekte olup, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti ile gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlandırılmalarının sağlanması ve rehberlik/danışmanlık hizmetleri sunarak aile ve bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini amaçlar. ASDEP görevlileri tarafından tespit edilen hususlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görev alanında ise Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

ASDEP kapsamında hangi çalışmalar yapılmaktadır?

Alanında uzman personeller, 81 ilde hane ziyaretleri gerçekleştirerek sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyacı olan vatandaşları tespit etmekte, durumlarına uygun hizmetlerden ve gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlandırılmalarını sağlamaktadır. Ayrıca ailelere rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunarak aile ve bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

ASDEP görevlileri tarafından tespit edilen hususlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görev alanında ise Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalar yapılmakta, görev alanı dışındaki durumlarda ise diğer kamu kurumlarına yönlendirilmektedir.

Kaynak; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

AFAD 61 Sosyal Hizmet Uzmanı Alımı Açıkladı.

Afad resmi sitesinde yayınladığı duyuru ile 61 tane SHU alımı yapacağını açıkladığı.…

Himaye-İ Etfal Cemiyeti

Cemiyet, I. Dünya Savaşı nedeniyle cephede savaşanların çocukları ile kaybedilen topraklardan Anadolu’ya…