Merhabalar herkese,
Bu yazıyı yazarken alimim, çok biliyorum, her şeyi ben biliyorum edasıyla değil de farklı bir göz olabilmek farklı bir yönden bakabilmek adına yazıyorum. Evet başlıktan da anlaşılacağı üzere gündemi kasıp kavuran bir olay hakkında yazmak için açtım bugün sayfamı. Virüsün tehlikeli olduğundan, dikkat edilmesi gerektiğinden, tedbirli olunması gerektiğinden bakanımız,sağlıkçılarımız ya da bu konunun ehli insanlar olabildiğince bilgilendirme yaptılar. Ben daha farklı bir kısmına yöneleceğim aslında konunun.

Corona dediğimiz şey; temizlik yapalım. Deterjanlı, çamaşır sulu sularla kapıyı bacayı silelim. Sürekli elimizi yıkayalım, sürekli kolonya-dezenfektan kullanalım mı?

Peki ya eve kapandığımız bu günlerde yaşadığımız diğer sıkıntıların farkında mıyız? İfade etmek istediğim konu beden sağlığı değil. Üzerinde duracağım konu  psikolojik sağlık. Bu zorlu günlerde sürekli kötü haberlere maruz kalmak, sürekli doğru ya da yanlış videolar izlemek, sürekli tetik halinde beklemek.. sonunda hepinizin bildiği gibi -fark etmeden- anksiyeteye doğru ilerliyoruz. Ya şöyle olursa, ya böyle olursa düşüncesiyle kendimize -istemeden-olumsuz mesajlar vermeye başlıyoruz. Sürekli elimizi yıkayarak, dezenfektanlar kullanarak kendimizi temizlik hastalığına, takıntı hastalığına sürüklüyoruz.. Bu süreçte sürekli maruz kalarak depresyona sürükleniyoruz. Belki de biz anlamasak bile travmaya doğru bir kapı açılıyor beynimizde..  Ee bunlardan bahsediyorsun da ne yapabiliriz ki diye söylediğinizi düşünerek açıklamaya başlıyorum 🙂

Tabi ki olabildiğince izole olacağız.. Tabi ki temizliğe dikkat edeceğiz.. tabi ki dezenfekte edeceğiz…

Netflix uygulamasında en çok izlenen belgesellerin salgın belgeselleri olduğu ortada, ya da corona videolarının milyonlar tıklandığı.. Ama bunlar insanların beynini kötüye sürükleyen cinsten virüs. Sadece corona virüsüyle değil beynimizin içindeki virüsle de savaşmalıyız.

  • Bu sürece olabildiğince az maruz kalarak, olabildiğince bu virüsü düşünmeyerek beynimize doğru telkinleri verebiliriz.
  • Sürekli elimizi yıkamak yerine günde belirli sayıda el yıkama hedefi koyabiliriz. Hedefi aşmamak için çırpınabiliriz.
  • Günlük temizliğin yanında sürekli çamaşır suyuyla gezmemek için kendimizi kısıtlayabiliriz.

Bunları yapamıyorum kendime engel olamıyorum derseniz bir kağıda çetele tutup buzdolabına (veya sürekli görünen bir yere) asabilirsiniz 🙂

  •  Beynimizi coronayla meşgul etmek yerine yeni uğraşlar bulabiliriz.
  • Yeni ilgi alanları keşfedebiliriz.

 

  • Coronayı sürekli uykuya tutturmak yerine evde üretken olabiliriz.
  • Doğru hamlelerle günü verimli hale getirebiliriz. Günü güzelleştirebiliriz..

Unutmayın güç bizde, beynimizi yönetmek bizim elimizde.. 

Günlük neler yapabileceğinizi, kendinize verdiğiniz sözleri, yeni üretken fikirlerinizi yorumlara bekliyor olacağım ki ben de fikirlerime yeni fikirler ekleyebileyim:)

Bu günler de geçecek, özgürlüğümüze kavuşacağız. Biraz sabır. Kendinize iyi davranın ve yapılacaklar listesi yapmayı unutmayın.

 

EBRAR BOZ

PSİKOLOG

@psk.ebrarboz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

SOSYAL HİZMET

Sosyal hizmet disiplini ve doğası çoğunlukla benzerliklerinin olduğu farklı meslek disiplinleriyle karıştırılmaktadır. Geçmiş…

TOSPA AKADEMİ 1 YAŞINDA!

Öğrencilik hayatını etkinlikler ve gönüllülük faaliyetleri ile dolu dolu yaşadığını düşünen 3…

SOSYAL MESAFE Mİ, FİZİKİ MESAFE Mİ?

İnsanı incelediğimiz zaman,bir topluluk ile etkileşim halinde yaşayan canlıdır. Her insan bir…