Her yıl Mart ayının 3. Salı günü, Dünya Sosyal Hizmet Günü olarak adlandırılmakta, sosyal hizmet uzmanları tüm dünyada bugünü mesleki bir gün olarak görmekte ve çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Ancak bu sene başında dünyaya yayılan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan Yeni Coronavirüsü nedeniyle bu etkinliklerin büyük bir kısmının düzenlenemeyecek olduğu da eklemek isteriz.

Sosyal değişme ve kalkınmayı, insanların güçlendirilmesi ve özgürleşmesini hedefleyen uygulama temelli bir meslek ve akademik bir disiplin olan sosyal hizmetin, mesleki gününde etkinliklerin kutlanamıyor olması mesleğin önemini azaltmıyor elbette. Günümüzde, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, mülteci, mahkumlar, şehit ve gazi yakınları başta olmak üzere haklarını korunmaya ihtiyaç duyan insanlar, insan haklarının gerekleri gerçekleştirilmediğinde birçok sorun yaşamakta, yalnızlaşmakta ve çaresiz hissetmeye başlamaktadır. Bu bağlamda her geçen gün insanların doğuştan sahip oldukları haklarını korumaya ve bu hakları geliştirmeye daha fazla gereksinim duyduklarını söyleyebiliriz.

Söz konusu olan grupların toplum hayatında var olması ve var olan haklarını korumak adına insanlık onuru, sosyal adalet ve refah adına çalışan tüm sosyal hizmet uzmanlarının ve öğrencilerinin Dünya Sosyal Hizmet Gününü kutlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ALO 183 NEDİR?

Çocukların ihmal ve istismarı, kadına yönelik şiddet gibi konulardaki ihbarları değerlendirmek, acil…

SAĞLIK BAKANLIĞI KPSS 2020/5 SOSYAL ÇALIŞMACI KADROLARI

ŞEHİR KURUM ADI POZİSYON SAYISI ADANA DR.EKREM TOK RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI…

Üniversite hastanelerine 14 bin 500 kadro

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite hastanelerine 5 bin…

Psikologların haklı isyanı: Psikolojide Mesafe Olmaz!

İstanbul Üniversitesi’nin açık öğretimle Psikoloji Bölümü eğitimi kararına hızlı bir reaksiyon gösteren…