Avrupa’da İtalya ile birlikte en çok Covid-19 vakasına rastlanan İspanya’da bakım evlerini ve huzurevlerini dezenfekte eden İspanyol ordu birlikleri, koronavirüsten öldüğü şüphelenilen birçok ceset bulduğunu aktardı.

Savunma Bakanı Margarita Robles Pazartesi günü katıldığı bir televizyon programında, İspanyol Ordusu’nun bazı bakımevi ve huzurevi sakinlerinin yataklarında “tamamen terk edilmiş” ve hatta “ölü” bulunduğunu söyledi.  Robles, COVID-19 vakaları tespit edildikten sonra bazı merkezlerdeki personelin kurumlardan ayrıldığını söyledi.

Bu arada İspanyol savcılar olaylarla ilgili soruşturma başlattırken, Sağlık Bakanı Salvador Illa, yatılı bakım evlerinin İspanyol hükümeti için “yüksek öncelikli” olduğunu ve bu merkezler üzerinde “maksimum kontrol” yapacağını söyledi.

Başbakan Pedro Sánchez, daha önce özel hastanelerin kamulaştırılmasını istemiş olduğu gibi, özel personel bakım evlerinin kamulaştırılmasını, yeterli personelin ve ekipmanın daha iyi erişilmesini sağlamaya çağırdı. Haftasonu boyunca İspanya Savunma Bakanlığı, yalnız ya da korunmasız durumlarda yaşayan yaşlılara sağlıklarını değerlendirmek için binlerce telefon görüşmesi yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ALO 183 NEDİR?

Çocukların ihmal ve istismarı, kadına yönelik şiddet gibi konulardaki ihbarları değerlendirmek, acil…

SAĞLIK BAKANLIĞI KPSS 2020/5 SOSYAL ÇALIŞMACI KADROLARI

ŞEHİR KURUM ADI POZİSYON SAYISI ADANA DR.EKREM TOK RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI…

Üniversite hastanelerine 14 bin 500 kadro

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite hastanelerine 5 bin…

Psikologların haklı isyanı: Psikolojide Mesafe Olmaz!

İstanbul Üniversitesi’nin açık öğretimle Psikoloji Bölümü eğitimi kararına hızlı bir reaksiyon gösteren…