Daima Lilya / Lilja 4-ever

16 yaşındaki Lilya, Sovyetler Birliği’nde gecekonduda yaşamaktadır. Annesi tarafından terkedilen genç kız, kendisine baskı uygulayan teyzesinin yanında kalmaktadır. Çıkış yolunu ise arkadaşlarıyla vakit geçirmekte bulur.
Andre isimli bir gence aşık olup onun peşinden İsveç’e gitmeye karar verir. Eski iğrenç hayatından kurtulup kendisine yeni bir sayfa açmayı planlamaktadır. Fakat, yaşam onu bir seks köleliğine doğru itecek ve hayatın her yerde aynı olduğunu kavramasını sağlayacaktır.

Agora

Roma İmparatorluğu hâkimiyetindeki İskenderiye’de geçen hikayede bilinen ilk kadın matematikçi, astronom ve filozof olan Hypatia’nın hayatı merkeze alınıyor.

Gözlerimi De Al

Bir kış akşamında Pilar, kocasının şiddet içerikli davranışlarına daha fazla dayanamayarak evden kaçar. Yanına sadece birkaç parça eşya ile Juan adındaki oğlunu alarak gitmiştir. Aslında kocasına çok aşıktır ama yaşadıkları artık onu tüketecek noktaya getirmiştir. Kocası Antonio, zaman kaybetmeden onu bulmak üzere yola düşer. Antonio, kendisi için Pilar’ın gün ışığı anlamına geldiğine inanır. Pilar, etrafındaki insanların olumsuz tepkilerine rağmen, kocasını affetmek ister.

Film, evlilik hayatındaki çatışmaları merceğe alan ve birçok ülkede ilgi ile izlenen bir yapımdır.

Mor Yıllar

1900’lerin başında, güneyli bir siyahi kız olan Celie, önce babası tarafından hamile bırakılır, ardından yıllar boyunca efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere adeta satılır. Kocasından gördüğü şiddete rağmen tek tesellisi kız kardeşi Nettie’ye yazdığı mektuplardır. Oysa babası Nettie’nin cevaplarının ona ulaşmasına engel olmaktadır. Celie sonunda, Sofia adlı kadınla tanışacak ve ondan çok şey öğrenecektir.

Gönül Yarası

Nazım Anadolu’daki idealist öğretmenlik kariyerinden emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşir ve emekli maaşının bağlanmasını beklerken arkadaşı Takoz’un taksisinde çalışmaya başlar. Dünya ise pavyonda çalışan ve eski kocası Halil ile başı belada olan zor durumda bir kadındır. Bir gün Nazım’ın taksisine bindiğinde, her ikisinin de hayatı değişir. Usta oyuncu Şener Şen’in başrol olduğu bu filmi de kesinlikle tavsiye ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

PORTAKALLAR VE GÜNIŞIĞI

Oranges and Sunshine – Portakallar ve Günışığı filmi, 1950’li yıllarda İngiltere’den Avustralya’ya…

IN TREATMENT

Paul Weston adındaki psikologun danışanlarıyla olan terapilerinin aktarıldığı In Treatment dizisi hem…