Pandemik hastalıklar geniş alanlara yayılan ve etkisini gösteren bir salgındır. Bu tür hastalıkların tehlike boyutunu anlamak için yayılma hızına ve öldürülücülüğüne bakılır. Covid19 ikisini de sağlayarak Çin sınırlarını aşmış durumdadır. Öyle ki pandeminin sözlük anlamını bilmeyen insanlar şu an getirdiği hastalıkla mücadele etmektedir.

 

Pandemiyi duyduğumuz andan itibaren belirsizliğin beslediği korkularımız ortaya çıkmaktadır. Çeşitli obsesif kaygılar geliştirdik, kimimizde agorafobiler oluştu. Benliğimizden, sosyal yaşantımızdan uzaklaştık. Aile içi iletişimimiz bozuldu. Tüm bunların yanı sıra manevi yaşamın doğayla, sosyal sermayeyle geldiğini anlayıp kıymetini geç kavradık.

 

Yeni yaşam tarzı bizleri beklemekte… Öz bakım ve sosyal düzenlemelerle normalleşme yoluna girmekteyiz. Duygu denetimimizi de bu yönde ele alıp kendimizi geliştirmeliyiz. İnsan her türlü olağanüstü durum karşısında kendini donatıp ona ayak uydurmalıdır. Covid19  bitmeyebilir ancak onunla yaşamayı öğrenmemiz bir gerekliliktir.

       Çiğdem Buldu

Sosyal Hizmet Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

SOSYAL İNCELEME RAPORU ÖRNEĞİ

  SOSYAL İNCELEME RAPORU (KIRSAL ALANDA SOSYAL ÇALIŞMA)   RAPOR TARİHİ        :…

SED Konusunda Sosyal İnceleme Raporu Örneği-1

SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ (SED) SOSYAL İNCELEME RAPORU                                             KURUM/KURULUŞ                      :…

PLANLI MÜDAHALE SÜRECİ NEDİR?

Planlı müdahale süreci; müracaatçı ile temas kurulan ilk andan planlanan, müracaatçının içinde…

SOSYAL HİZMET MÜDAHALE PLANI ÖRNEĞİ-1

PLANLI DEĞİŞİM SÜRECİ GRUP ÇALIŞMASI RAPORU   KURUMU   : Çocuk Koruma İlk…