Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezlerinden ALO 183 Sosyal Destek Hattı; aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gazi ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrıların değerlendirilip, gerekli hizmetlerin sunulduğu sistemdir.

ALO 183 sosyal destek hattından yararlanılacak olan konular; vatandaşların sosyal hayatta karşılaştıkları problemlerin tamamını kapsamaktadır. Buna göre vatandaşlar “ihmal, istismar, şiddet vakaları ve acil ihbarlar” konusunda bu platform üzerinden bu konular hakkında destek alabilirler.

Hayati öneme sahip bu gibi durumların birinci dereceden yetkili birimlere iletilmesi sorunların çözülmesinde vatandaşlara oldukça kolay bir şekilde yardımcı olur. Bir konuda sorun yaşayan vatandaşlar, ilgili bu numarayı arayarak yetkililerle doğrudan bağlantı sağlayabilirler.

Acil Müdahale İhbarlarında 183 Sosyal Destek Hattı Üzerinden Yardım Alma

Acil Müdahale İhbarları, kişilerin hayatlarını ilgilendiren ve kesinlikle destek alınması gereken oldukça önemli ihbarlardır. Buna göre bakanlığın, acil sığınma isteyen bir kişinin veya bulunduğu yerde şiddet gören bir vatandaşın sığınma taleplerinin alınması ve bu duruma müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Engellilik alanında 183 Sosyal Destek Hattı Üzerinden Yardım Alma

Engelli kişilerin destek alacağı sosyal destek hattı üzerinde, rehabilitasyon hizmetleri, engelli istihdam alanları, eğitim, ulaşılabilirlik, engelli yardımları, sağlık hizmetleri, evde bakım hizmetleri gibi konularda istek ve şikayetler dinlenerek gerekli değerlendirme ve yönlendirme yapılmaktadır.

 

Tüm vatandaşların ücretsiz olarak ulaşabildiği ALO 183 Sosyal Destek Hattı, Whatsapp üzerinden 0501 183 0 183 numarasıyla da 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

SOSYAL İNCELEME RAPORU ÖRNEĞİ

  SOSYAL İNCELEME RAPORU (KIRSAL ALANDA SOSYAL ÇALIŞMA)   RAPOR TARİHİ        :…

SED Konusunda Sosyal İnceleme Raporu Örneği-1

SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ (SED) SOSYAL İNCELEME RAPORU                                             KURUM/KURULUŞ                      :…

PLANLI MÜDAHALE SÜRECİ NEDİR?

Planlı müdahale süreci; müracaatçı ile temas kurulan ilk andan planlanan, müracaatçının içinde…

SOSYAL HİZMET MÜDAHALE PLANI ÖRNEĞİ-1

PLANLI DEĞİŞİM SÜRECİ GRUP ÇALIŞMASI RAPORU   KURUMU   : Çocuk Koruma İlk…