Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Uluslararası Engelliler İttifakı, 30 ülkede “WeThe15” isimli bir kampanya başlattı. Engelli insanlara görünürlük kazandırmak amacıyla başlatılan kampanyayla dünya üzerindeki 125’ten fazla simge yapı, mor renkte aydınlatılarak engellilerin kapsanması ve eşit muamele görmesi çağrısında bulunuldu.

Kolezyum, London Eye, Empire State Binası, Niagara Şelalesi ve Skytree Kulesi gibi ikonik yapılar, dünya nüfusunun engelli olarak yaşayan %15’ini temsilen aydınlatıldı.

Söz konusu çağrı, 24 Ağustos’ta başlayacak Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları öncesinde dünya çapındaki 1,2 milyar engelli birey için daha fazla koruma ve fırsat ihtiyacına odaklanıyor. Engelliler için şimdiye kadarki en büyük insan hakları hareketi olmayı hedefleyen WeThe15, engelli olmayı, etnik köken, cinsiyet ve cinsel yönelim konularının yanında gündemin tam merkezine koymak istiyor.

 

Eşitsizlikleri şiddetlendiren pandemiden yoğun bir şekilde etkilenen engelliler; toplumda ayrımcılık, eğitim, istihdam ve sosyal hizmetlere sınırlı erişim gibi engellerle karşılaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Paralimpik Olimpiyatları’nın açılış töreninde yayınlanmak üzere dünyanın dört bir yanından 40 engellinin günlük hayatını belgeleyen bir kısa film de paylaşıldı.

 

Film, klişelerden uzaklaşarak engellileri ilham verici kahramanlar olarak göstermek yerine, onları mizah anlayışı olan ve herkes gibi kusurları olan insanlar olarak gösteriyor. Filmde öne çıkan karakterlerden biri ise şunu vurguluyor:

 

“Biz özel değiliz, insanız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ENGELLİ BAKIM MERKEZİNDE İLETİŞİM VE SÜREÇ

İnsan en çok dinlenilmek istiyor. Ne konuşmak ne de sadece dinlemek… Eğer…

ŞİZOFRENİ VE SOSYAL HİZMET

  1.        ŞİZOFRENİ Şizofreni, toplumun yaklaşık %1’ini etkileyen, genellikle 25 yaşından önce…

ALO 183 NEDİR?

Çocukların ihmal ve istismarı, kadına yönelik şiddet gibi konulardaki ihbarları değerlendirmek, acil…

Engelli Bireyler İçin Sağlık Kurulu Raporları

Engelliler için sağlık kurulu raporu nedir? Engelliler için sağlık kurulu raporu kişilerin…