Jane Addams, 1860 yılında 9 çocuklu bir ailenin 8. çocuğu olarak Illinois’te doğdu.

Babası, uzun süre senatörlük yapan bir politikacı ve iş adamıydı.

Addams, 20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla sosyal hizmetin öncüleri arasında yer almıştır. Toplumsal sorunlar konusunda yaptığı çalışmalarla Nobel Barış Ödülünü de kazanmıştır.

1881’de Rockford Kız Okulu’nu bitirir bitirmez başladığı tıp öğrenimine sağlık sorunları nedeniyle devam edemedi. Daha sonra yaklaşık 2 seneliğine Avrupa’yı gezmeye karar verdi. İki yıl boyunca gelecekte ne yapması gerektiğiyle ilgili okumalar ve yazmalar yaptı.

27 yaşındayken, arkadaşı Ellen G.Starr ile İngiltere/Londra’nın doğusundaki Toynbee Hall Yardım Evi’ni ziyaret etti. Bu ziyaret onun için bir dönüm noktası oldu.

 

1889’da arkadaşı Starr ile birlikte Chicago’nun az gelişmiş bir bölgesinde benzer bir yardım evi inşa ettiler. Amaçlarını, “daha yüksek bir sosyal yaşam için bir merkez sağlamak; eğitsel ve yardımsever bir işletme kurmak ve sürdürmek ve Chicago’nun sanayileşen bölgelerinin koşullarını iyileştirmek” olarak ifade ettiler.

 

Jane Addams’ın ismi hızla yayılmaya başladı. 1905’te Chicago Eğitim Kuruluna atandı ve Okul Yönetimi Komitesi başkanlığı yaptı.

1908’de Chicago Toplum ve Yardımlaşma Okulunun kuruluşunda yer aldı ve bir sonraki yıl Hayır ve Islah Ulusal Konferansı’nın yani Ulusal Sosyal Hizmet Konferansı’nın ilk kadın başkanı oldu.

1910 yılında Yale Üniversitesi tarafından kazanılan ilk onur derecesini aldı.

 

Hayattaki en önemli arzusu savaşların olmamasıydı. 1906’da Wisconsin Üniversitesi’nde dersler verdi. Bu dersleri daha sonra “Barışın Yeni İdealleri” kitabı ile yayınladı. Çeşitli zamanlarda barış adına için konuşmalar yaptı.

ABD’nin savaşa girmesiyle birlikte, toplumsal karşıtlık oluşturduğu için basın tarafından saldırıya uğrayan Addams, Amerikan Devrimin Kızları’ndan atıldı. Ancak ilerleyen yıllarda ABD’ Başkanı olan Herbert Hoover’a düşman milletlerin kadın ve çocukları için yiyecek temin ederken asistanlık yaptı.

Bu dönemde yaşadıklarını “Savaş Zamanında Barış ve Ekmek” adlı kitabında anlattı.

1926’da kalp krizi geçiren Addams, sonraki süreçte sağlığına tam anlamıyla kavuşamadı. 1931 yılında Nobel Barış Ödülü kendisine verildiğinde de hastanedeydi.

Bu ödülü aldıktan birkaç yıl sonra Chicago’da hayatını kaybeden Addams’ın cenaze töreni, kurmuş olduğu Hull House Yardım Evi’nin bahçesinde gerçekleşti.

 

Kullanılan Kaynaklar

Sosyal Hizmet Tarihi -Atatürk AÖF Sosyal Hizmet Kitabı

https://www.hullhousemuseum.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

SOSYAL İNCELEME RAPORU ÖRNEĞİ

  SOSYAL İNCELEME RAPORU (KIRSAL ALANDA SOSYAL ÇALIŞMA)   RAPOR TARİHİ        :…

SED Konusunda Sosyal İnceleme Raporu Örneği-1

SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ (SED) SOSYAL İNCELEME RAPORU                                             KURUM/KURULUŞ                      :…

PLANLI MÜDAHALE SÜRECİ NEDİR?

Planlı müdahale süreci; müracaatçı ile temas kurulan ilk andan planlanan, müracaatçının içinde…

SOSYAL HİZMET MÜDAHALE PLANI ÖRNEĞİ-1

PLANLI DEĞİŞİM SÜRECİ GRUP ÇALIŞMASI RAPORU   KURUMU   : Çocuk Koruma İlk…