Öğrencilik hayatını etkinlikler ve gönüllülük faaliyetleri ile dolu dolu yaşadığını düşünen 3 sosyal hizmet öğrencisi olarak, mezuniyet sonrasını kara kara düşünmeye başlamıştık. Zira elimizdeki KPSS puanımız yeterli değildi. Okuduğumuz şehirdeki iş imkanları ise maalesef kısıtlıydı.

Öğrenciliğimiz döneminde bir sosyal hizmet öğrencisinin yaşadığı tüm sıkıntıları aşağı yukarı biz de yaşadık. Bölümün yeni olmasından dolayı eğitimin istenilen düzeyde olmaması, staj yerleri konusunda şanslı olmamıza rağmen stajlardan verim alınamaması, bize yol gösterecek kişi sayısının azlığı, mesleğin tanınmaması… Belki çok daha fazlasını sizler ekleyebilirsiniz. Biz, bizim tespit ettiğimiz sorunları çözmek en azından bu sorunlara farkındalık oluşturmak adına bir sosyal medya sayfası açmakla işe başladık. Ancak büyümek istiyorsak, bu sayfanın her şeyden önce felsefi bir alt yapısı, ilginç de bir adı olmalıydı. O yüzden de azim, sabır ve koruyuculuğun simgesi olan kaplumbağanın halk arasındaki söyleyişi olan TOSPA’yı isim ve simge, açılımını ise TOPLUMSAL SORUMLULUK PROJELERİ seçtik.

Sayfayı açtıktan sonra fark ettik ki, sosyal medyadaki sosyal hizmet temalı paylaşımların çoğunluğu “atanamama” konusunda yapılan esprilerdi. Bölümün bırakın toplumu, kendi öğrencilerimiz arasında bile yeterince tanınmadığını da düşününce, öncelikli hedef olarak espri ağırlıklı içerikler yerine bölümü tanıtıcı içerikler yapmaya gayret gösterdik. İçerik ürettikçe sosyal hizmet öğrencilerinden sorular aldık, sorular aldıkça kendimizi geliştirmek adına daha çok araştırma yaptık. Yaptığımız içeriklerin birçok arkadaşımıza ilham olduğunu, ödevlerinde ve projelerinde kullanmak için güzel fikirler edindiği yorumlarını ise mutlulukla karşıladık. Zira biz bu yola öğrenci arkadaşlarımıza destek olmak için çıkmıştık.

1 sene önce SAMSUN’da bir yurt kantininde başlayan yolculuğumuzda ülkemizin dört bir yanında okuyan sosyal hizmet öğrencileri ve sosyal hizmet uzmanlarıyla adeta bir aile olduk. Bu büyük ailenin sosyal hizmeti, öğrenci arkadaşlarımızı ve toplumu daha güzel günlere taşıyabilmesi adına…

Tospa Akademi sayfasının 1. Yaşı Kutlu Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

SOSYAL HİZMET

Sosyal hizmet disiplini ve doğası çoğunlukla benzerliklerinin olduğu farklı meslek disiplinleriyle karıştırılmaktadır. Geçmiş…

SOSYAL MESAFE Mİ, FİZİKİ MESAFE Mİ?

İnsanı incelediğimiz zaman,bir topluluk ile etkileşim halinde yaşayan canlıdır. Her insan bir…

CORONA; BİR VİRÜSTEN DAHA FAZLASI

Merhabalar herkese, Bu yazıyı yazarken alimim, çok biliyorum, her şeyi ben biliyorum…